کد خبر: ۱۴۳۱۵
تاریخ انتشار:۱۱ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۶:۱۱
در مراسم شب قدر در حرم مطهر امام خمینی(س) ؛
محسنی اژه ای: نمی شود با تنگ نظری هر کس سلیقه خودش را حاکم کند/ هم از اسلامیت نظام و هم از جمهوریت نظام دفاع کنیم
محسنی اژه ای: نمی شود با تنگ نظری هر کس سلیقه خودش را حاکم کند/ هم از اسلامیت نظام و هم از جمهوریت نظام دفاع کنیم
حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه ای رییس قوه قضاییه در مراسم شب قدر در حرم مطهر امام خمینی گفت: امروز ما نسبت به معیشت مردم مسئول هستیم، امروز بعضی از مردم عزیز ما در فشار و تنگا هستند، امروز این مردم انتظار دارند و توقع دارند ظلم و فساد و تبعیض نباشد.

به گزارش آستان، رییس قوه قضاییه در مراسم شب قدر در حرم مطهر امام خمینی گفت: نظام جمهوری اسلامی ایران که امام بزرگوار پایه گذاری کرد و رهبر معظم انقلاب ادامه دهنده آن راه هستند، آن ارزش ها را پاس بداریم و از آن حراست کنیم.

جمهوری اسلامی هم متکی به اسلام و خداست و هم بر پایه مردم سالاری دینی اعتماد مردم را دارد.

کارها را با کمک و مشارکت مردم و اعتماد مردم باید پیش برد.

در این ماه مبارک رمضان ده ها خواسته از خدا داشتیم، از خدا خواستیم که ما را از ولایت جدا نکند، از خدا خواستیم جلو نیفتیم، عقب نیفتیم، همراه با امام و ولایت باشیم.

 
 محسنی اژه ای در حرم امام: امیرالمومنین در همه کارها و رفتارهایش با اخلاق اسلامی رفتار می کرد

 رییس قوه قضاییه در مراسم شب قدر در حرم مطهر امام خمینی گفت: اگر نمی توانیم مثل علی (ع) زندگی کنیم، حداقل آن طور که حضرت فرمود باید تلاش کنیم و تقوا پیشه کنیم، از خدا بترسیم.

سیاست امیرالمومنین توام بود با اخلاق اسلامی و حسن خلق

جهاد امیرالمومنین آمیخته با اخلاق اسلامی بود

رفتار امیرالمومنین با مردم همراه با اخلاق اسلامی بود

حکمرانی امیرالمومنین همراه با اخلاق اسلامی بود

امیرالمومنین در مقابل دشمنان خودش هم اخلاق اسلامی را رعایت می کرد

امروز یکی از چیزهایی که همه به آن نیاز داریم اخلاق اسلامی و حسن خلق است.

 
 محسنی اژه ای: اخلاق اسلامی می تواند باعث جذب دلها بشود/ امروز به شدت به حسن خلق نیاز داریم

 رییس قوه قضاییه در مراسم شب قدر در حرم مطهر امام خمینی گفت: امروز در شرایطی قرار گرفته ایم که شیاطین برای ایجاد تفرقه ذهن ها را مشغول کرده اند و روز به روز در ذهنیت منفی می دمند.

اگر امیرالمومنین اسوه ی ماست، می خواهیم انشاءالله ماه مبارک رمضان اگر بر ما گذشت تغییراتی در ما ایجاد شده باشد که بتوانیم که ادعا کنیم ای پروردگار عالم ما دعوت شما را پذیرفتیم.

امام جهاد کرد، امام تلاش کرد، امام تبعید شد، امام مبارزه کرد، امام طاغوت را سرنگون کرد، اما با کمک مردم یک انقلاب بی مانند ایجاد کرد، امام یک نظام برپایه حق را ایجاد کرد و استوار کرد، امام بر ما حق دارد، ما حق امام را باید ادا کنیم، شهدا بر ما حق دارند، خانواده شهدا بر ما حق دارند، آزادگان بر ما حق دارند، جانبازان و ایثارگران بر ما حق دارند، و به خصوص ما کارگزاران نظام مدیون این مردم هستیم، مردمی که 45 سال با تمام وجودشان در صحنه حاضر شدند، آنها امروز بر ما حق دارند، امروز باید حکمرانی خود را بر مردم عرضه بداریم، امروز باید تلاش کنیم عزت این مردم، دنیا و آخرت این مردم را تامین بکنیم، امروز ما وظیفه داریم وسایل آسایش و آرامش و امنیت مردم و آنچه را که موجب صفا و صمیمیت آنهاست فراهم بکنیم. امروز ما نسبت به معیشت مردم مسئول هستیم، امروز بعضی از مردم عزیز ما در فشار و تنگا هستند، امروز این مردم انتظار دارند و توقع دارند ظلم و فساد و تبعیض نباشد. از همه مسئول تر خود من هستم که اینجا این سخن را عرض می کنم. هر مقدار کوتاهی کردم، تقصیر دارم، نتوانستم حق شما را از ظالم بگیرم، نتوانستم به یاری شما بشتابم، از پیشگاه خداوند و از پیشگاه شما عذرخواهی میکنم.

 

محسنی اژه ای: نمی شود با تنگ نظری هر کس سلیقه خودش را حاکم کند/ ما نسبت به معیشت مردم مسئول هستیم

امروز ما نسبت به معیشت مردم مسئول هستیم، امروز بعضی از مردم عزیز ما در فشار و تنگا هستند، امروز این مردم انتظار دارند و توقع دارند ظلم و فساد و تبعیض نباشد.

از همه مسئول تر خود من هستم که اینجا این سخن را عرض می کنم. هر مقدار کوتاهی کردم، تقصیر دارم، نتوانستم حق شما را از ظالم بگیرم، نتوانستم به یاری شما بشتابم، از پیشگاه خداوند و از پیشگاه شما عذرخواهی میکنم.

همزمان با نوزدهمین شب از ماه مبارک رمضان، مراسم شب قدر در حرم مطهر امام خمینی (ره) با حضور گسترده اقشار مختلف مردم و سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای رئیس دستگاه قضا برگزار شد. 

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای طی سخنانی در این مراسم اظهار کرد: ماه مبارک رمضان، ماه رحمت واسعه الهی، استغفار و توبه، قرب به پروردگار متعال، مواسات با مردم، تقوا پیشه کردن، تسلط بر هوای نفس، مبارزه با ظالم، یاری کردن مظلوم، خالی کردن دل از غیر خدا و همه رذائل و پر کردن آن از فضائل و ارزش‌های الهی است؛ قلب ماه مبارک رمضان نیز «شب قدر» است. 

رئیس عدلیه بیان داشت: روزه گرفتن بر ما و پیشینیان ما واجب شد تا تقوای الهی را پیشه کنیم، دل‌های‌مان را از کینه، حقد و سایر زشتی‌ها بزداییم، رنگ خدایی به خود بگیریم، با یکدیگر صاف و صادق و همدل باشیم و با وجود اختلاف سلیقه‌ها و فکرها، یک زندگی مسالمت‌آمیز و توأم با آرامش، صفا و صداقت را در کنار همدیگر داشته باشیم. 

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در ادامه، با بیان اینکه نظام جمهوری اسلامی ایران، بر پایه تعالیم الهی پایه‌گذاری شده و امور را با مشارکت، حضور و اعتماد مردم به پیش می‌برد، گفت: ما در ماه مبارک رمضان با خدای خود عهد می‌بندیم که خون شهدا را پاس بداریم و از ارزش‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران که امام خمینی (ره) آن را بنا نهادند و رهبر معظم انقلاب آن را هدایت و رهبری می‌کنند، حفاظت و حراست کنیم؛ ما در ماه مبارک رمضان از خداوند متعال مسألت می‌کنیم که ما را از ولایت جدا نکند و به ما توان دهد که در این مسیر ثابت‌قدم بمانیم. 

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه همه افعال و اَعمال حضرت امیرالمومنین علی علیه‌السلام از جمله سیاست، جهاد، رفتار با مردم و حکمرانی آن امام والامقام، همراه با رعایت اخلاق اسلامی و حُسن خلق بود، گفت: امام علی علیه‌السلام در مقابل دشمنان خود نیز اخلاق اسلامی را رعایت می‌کرد و امروز رعایت اخلاق اسلامی و حُسن خلق برای همه ما به خصوص کارگزاران نظام، لازم و بلکه الزم است. 

رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: امروز دشمنان و شیاطین برای ایجاد تفرقه، بدبینی، ناامیدی و یاس در میان مردم در حال تلاش هستند و در این شرایط ما باید بدانیم که رعایت اخلاق اسلامی و حُسن خلق، خنثی‌کننده این حربه‌ها و توطئه‌های دشمنان و شیاطین است.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با بیان اینکه امروز شیاطین برای ایجاد تفرقه، اذهان را مشغول می‌کنند و روز به روز بر ذهنیت‌های منفی می‌دمند، گفت: در ماه مبارک رمضان نه تنها باید از مبطلات روزه پرهیز کنیم بلکه باید تمام اعضا و جوارح ما نیز روزه باشند و به ویژه زبان و گوش ما نیز روزه باشد و از سخنان لغو و شایعه‌پراکنی‌ها و تهمت‌زنی‌ها و توطئه‌چینی‌ها اجتناب و احتراز کنیم.

رئیس قوه قضاییه در ادامه اظهار داشت: ما کارگزاران نظام مدیون مردم هستیم؛ مردمی که ۴۵ سال است برای اسلام در همه صحنه‌ها حاضر هستند؛ امروز باید حکمرانی خوبی را برای این مردم عرضه داریم و تلاش کنیم که دنیا و آخرت آن‌ها را عزتمندانه تأمین کنیم؛ ما موظفیم وسایل آسایش و آرامش و امنیت مردم را مهیا گردانیم؛ ما نسبت به معیشت مردم مسئول هستیم؛ امروز برخی از مردم در فشار و تنگنا هستند؛ این مردم، بحق انتظار دارند ظلم و فساد و تبعیض نباشد.

رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: از همه مسئول‌تر خود من هستم؛ اگر هر مقدار کوتاهی کردم و نتوانستم حق شما مردم را استیفا کنم و حق مظلومین را از ظالمین بگیرم، در این شب عزیز در پیشگاه خداوند و شما مردم، عذرخواه هستم.

رئیس عدلیه در ادامه با اشاره به اهمیت تحکیم هر چه بیشتر اتحاد و انسجام اسلامی و ملی، بیان داشت: نمی‌توان با تنگ نظری رفتار کرد؛ نمی‌شود کسی بخواهد فقط سلیقه خود را حاکم کند؛ اگر سیاست با بد اخلاقی توأم شد آنجاست که خودخواهی‌ها پیش می‌آید و قدرت‌طلبی به هر قیمتی پیش می‌آید؛ ما نیامده‌ایم که به یک کرسی و مقام برسیم و دیگران را تضعیف کنیم؛ کسی نباید چنین تصوری داشته باشد که هرچه فکر می‌کند درست است. باید اتحاد و انسجام خود را حفظ و تقویت کنیم و اجازه ندهیم شیاطین و جواسیس در صفوف ما رخنه کنند؛ این امر مستلزم سعه‌صدر و همدلی و صبر در برابر مشکلات است.