کد خبر: ۱۴۳۱۶
تاریخ انتشار:۱۳ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۴:۲۱
در مراسم شب احیای شب قدر (21 رمضان) در حرم امام؛
رئیسی: باید به رای مردم توجه شود/ 12 فروردین از 22 بهمن هم مهم تر است/ امام فرمودند قانون اساسی باید به رفراندوم گذاشته شود/ باید آستانهٔ تحملمان را برای شنیدن نقد بالا ببریم/ دفاع ایران از غزه سفارش امیرالمومنین (ع) است؛ از اصول قانون اساسی ماست
رئیسی: باید به رای مردم توجه شود/ 12 فروردین از 22 بهمن هم مهم تر است/ امام فرمودند قانون اساسی باید به رفراندوم گذاشته شود/ باید آستانهٔ تحملمان را برای شنیدن نقد بالا ببریم/ دفاع ایران از غزه سفارش امیرالمومنین (ع) است؛ از اصول قانون اساسی ماست

سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری در مراسم شب احیای شب قدر (21 رمضان) در حرم امام خمینی (س) گفت: یادگار امام بزرگوار در تعبیر زیبایی گفتند که در 22 بهمن همه بودند، همه موافق بودند و در میدان؛ اما در رای دادن به جمهوری اسلامی برخی نظرشان جمهوری اسلامی نبود، اما ملت جمهوری اسلامی را انتخاب کرد. برخی قید دیگری هم می زدند، مثل لیبرال ها که آن موقع دولت دست آنها بود، می گفتند جمهوری دموکراتیک اسلامی، یا فقط جمهوری. امام فرمودند جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم، نه یک کلمه زیاد.

به گزارش آستان؛ سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری در مراسم شب احیای شب قدر (21 رمضان) در حرم امام خمینی (س) سخنرانی کرد: یک روز زندگی در حکومت حق و حاکمیت الهی و ولایت الهی از یک عمر زندگی در حکومت اموی و عباسی بهتر است.

 
رئیسی در حرم امام: باید به رای مردم توجه بشود

سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری در مراسم شب احیای شب قدر (21 رمضان) در حرم امام خمینی (س) گفت: یادگار امام بزرگوار در تعبیر زیبایی گفتند که در 22 بهمن همه بودند، همه موافق بودند و در میدان؛ اما در رای دادن به جمهوری اسلامی برخی نظرشان جمهوری اسلامی نبود، اما ملت جمهوری اسلامی را انتخاب کرد.

برخی قید دیگری هم می زدند، مثل لیبرال ها که آن موقع دولت دست آنها بود، می گفتند جمهوری دموکراتیک اسلامی، یا فقط جمهوری .

امام فرمودند جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم، نه یک کلمه زیاد.

در جمهوری اسلامی حقوق مردم و توجه به رای مردم نهفته شده است. باید به رای مردم توجه بشود. 12 فروردین از یک جهت از 22 بهمن هم مهمتر است. چون حکومتی به نام جمهوریت و اسلامیت در این روز با رای مردم شکل گرفت و این بسیار اهمیت دارد. لذا امام فرمودند این روز ملی است، رویدادی که هرگز نباید فراموش کرد.

 
رئیسی: امام فرمودند که قانون اساسی باید به رفراندوم گذاشته شود

سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری در مراسم شب احیای شب قدر (21 رمضان) در حرم امام خمینی (س) گفت: امام مردم را می شناخت، دنیا را می شناخت، شرق را می شناخت، غرب را می شناخت

با شناختی دقیق فرمود نه شرقی و نه غربی

امام می خواستند نظامی مبتنی بر دین و یک تمدن نوین بنا کنند

امام شرایط را خوب می دید، لذا فرمود مردم سریع نوع نظام سیاسی را تعیین کنند

امام فرمودند که قانون اساسی باید به رفراندوم گذاشته شود و تمام نهادها در حکومت باید با رای مردم شکل بگیرد

قانون اساسی ما به قول برخی حقوقدانان که تمام قوانین اساسی دنیا را مطالعه کرده بودند در یک سفری به من می گفتند که قانون اساسی جمهوری اسلامی در آن دو چیز جمع شده: یک آرمان، دو دموکراسی. همه توجه به جمهوریت شده توجه به رای مردم، هم به آرمان توجه شده، توجه به دین.

 
رئیسی در حرم امام: یک پایه اساسی اقتصاد و در تمام شئون مردم و نقش آفرینی مردم است

این مسئله بسیار مهم و راهبردی است

از اول انقلاب هر جا رای مردم، همکاری مردم، مشارکت شده، آن حوزه حوزه موفقیت بوده، مثل دفاع مقدس

در هر عرصه ای که بر اساس آموزه های امام و رهبری عمل کردیم آن عرصه، عرصه سعادت ملت بوده.

 
رئیسی: دشمن امروز رشد اقتصادی ما را نمی خواهد، ولی اتفاق افتاده است

سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری در مراسم شب احیای شب قدر (21 رمضان) در حرم امام خمینی (س) گفت: در منطقه هر جا دشمن خواست نتوانست، هر جا ما خواستیم توانستیم.

 با مشارکت مردم بسیاری از مسائل حل شده و بیش از گذشته حل خواهد شد.
 

 رئیسی در حرم امام: باید آستانهٔ تحملمان را برای شنیدن نقد بالا ببریم

سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری در مراسم شب احیای شب قدر (21 رمضان) در حرم امام خمینی (س) گفت: نقد مصلحانهٔ منصفانه برخلاف تهمت و تخریب و اتهام می‌تواند مشکلات را حل کند.

دفاع ایران از غزه سفارش امیرالمومنین (ع) است

از روز اول جمهوری اسلامی هم با فرمایش امام این سیاست بوده است

این از اصول قانون اساسی ماست؛ طرفداری از مظلوم و خشم نسبت به ظالم

 
رئیسی در حرم امام: نشاط سیاسی در کشور آری، نزاع سیاسی هرگز

سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری در مراسم شب احیای شب قدر (21 رمضان) در حرم امام خمینی (س) گفت: اختلاف اگر بود راه حلش شعله ور کردن اختلاف نیست.

مبادا شما تلاش کنید بجای حل مشکل بر مشکل بیفزایید.

تلاش همه این باشد، آنهایی که قلم به دست دارند، آنهایی که تریبون دارند، چهره هستند، مورد اعتماد بخشی از جامعه هستند همه به فرموده رهبری برای وحدت امت و انسجام تلاش کنند.
 

رئیسی: راهی که امیرالمومنین برای ما گذاشته امر به معروف و نهی از منکر است/ هر جا در هر حوزه ای، شما باید امر به معروف و نهی از منکر بکنید

 رئیسی: اگر کشورهای اسلامی به قرآن توجه می کردند، امروز رژیم صهیونیستی اینقدر جنایت نمی کرد، جرات نمی کرد.
 

سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری در مراسم شب احیای شب قدر (21 رمضان) در حرم امام خمینی (س) گفت: اگر کشورهای اسلامی بجای اعتماد به آمریکا و استکبار جهانی به قرآن و امت اسلامی عمل می کردند، به آیات حیات بخش قرآن عمل می کردند، وضع مردم غزه و فلسطین این نبود. رژیم صهیونیستی از اختلاف کشورهای اسلامی استفاده می کند.

 
رئیس جمهور با بیان اینکه امام راحل به دنبال تشکیل نظامی مبتنی بر دین و پایه‌ریزی تمدنی نوین بود، اظهار داشت: امروز و پس از گذشت 4 دهه از پیروزی انقلاب اسلامی، رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی با تبیین دقیق وضعیت و شرایط 40 ساله گذشته، مسیر پیش‌رو و گام‌های آتی را مشخص کرده‌اند و لذا این سند باید مستند تمام اقدامات مسئولان باشد.

سید ابراهیم رئیسی بامداد دوشنبه، در مراسم احیای شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان و در شب شهادت مولای متقیان حضرت امیرالمومنین علی (ع)، در اجتماع زائران حرم مطهر امام خمینی(ره) با اشاره به تقارن بهار طبیعت و بهار قرآن و نیز شب قدر با سالروز تشکیل جمهوری اسلامی ایران، شب قدر را شب امید و امیدواری توصیف و تصریح کرد: خداوند انسان را در تعیین سرنوشت خود سهیم و شریک قرار داده و اگر چنین نبود شب قدر و درخواست و دعا و نیایش معنا و موضوعیتی نداشت؛ شب قدر برای آن است که بندگان سالک خدا بدانند حق ندارند یاس و ناامیدی را بر خود حاکم کنند و همواره باید به رحمت و مغفرت خداوند امیدوار باشند.

رئیس جمهور تغییر و تحول سرنوشت ملت ایران در 22 بهمن سال 57 را نتیجه خواست و دعاهای مردم دانست و افزود: ملت ایران در 22 بهمن 1357 به رهبری امام خمینی (ره) کاری بزرگ، تاریخی و تمدن‌ساز انجام داد و نشان داد ملتی که به خدا توکل و با اعتماد به نفس، بر اراده پولادین خود تکیه کرده و به میدان آمده می‌تواند با دست خالی در مقابل نظامی تا بن دندان مسلح پیروز شود؛ مردم ایران ثابت کردند ملتی که شهادت را برای خود سعادت می‌داند، شکست ندارد.

رئیسی ادامه داد: پس از پیروزی انقلاب مردم به رهبری امام راحل، با وجود آنکه مردم در شعارهای خود فریاد زده بودند «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» و نوع حکومت مورد انتظار خود بعد از پیروزی انقلاب را اعلام کرده بودند، اما امام خمینی از آنجا که به شکل واقعی به نقش و رای مردم باور داشت، تاکید کرد که مردم باید پای صندوق آرا بیایند و نوع نظام سیاسی آینده را تعیین کنند و در نتیجه دیدیم که بیش از 98 درصد مردم به نظام جمهوری اسلامی آری گفتند.

رئیس جمهور جمهوریت و اسلامیت را دو رکن اساسی جمهوری اسلامی برشمرد و اظهار داشت: همه نهادها و ارکان و مسئولان نظام جمهوری اسلامی با رای مردم تعیین می‌شوند و همه شئون این نظام نیز بر پایه دین و آموزه‌های دینی اداره می‌شود. پیش از انقلاب اسلامی نیز مردم متدین بودند و احکام و مناسک دین را به جا می‌آوردند، اما حکومت دینی نبود، اما جمهوری اسلامی ایران به اعتبار دو اصل و ویژگی اساسی، 1- حضور ولی فقیه جامع‌الشرایط در راس نظام و نیز 2- تنظیم رابطه حکومت با مردم بر اساس آموزه‌های دینی یک نظام دینی است.

رئیسی در ادامه با برشمردن ویژگی‌های 4 گانه امت مشتمل بر یک جمع متشکل برخوردار از هدف، دارای حرکت و پویایی و بهره‌مند از امام و مقتدا، گفت: مردم با توکل بر خدا، تلاش،‌ پیشه کردن تقوای الهی و تحت هدایت‌های امام راحل در مسیر پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل نظام جمهوری اسلامی حرکت کردند که توجه به رای و نظر مردم در آن به شکل جدی دیده و نهادینه شده است.

رئیس جمهور افزود: از همین رو اهمیت 12 فروردین نه تنها کمتر از 22 بهمن نیست، بلکه از جهتی از آن مهم‌تر نیز هست چرا که در چنین روزی نظام جمهوری اسلامی ایران با رای مردم شکل گرفت و از همین رو امام راحل فرمود که این روز ملی باید همواره گرامی داشته شود.

رئیسی با بیان اینکه امام راحل به دنبال تشکیل نظامی مبتنی بر دین و پایه‌ریزی تمدنی نوین بود، اظهار داشت: امروز و پس از گذشت 4 دهه از پیروزی انقلاب اسلامی، رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی با تبیین دقیق وضعیت و شرایط 40 ساله گذشته، مسیر پیش‌رو و گام‌های آتی را مشخص کرده‌اند و لذا این سند باید مستند تمام اقدامات مسئولان باشد.

رئیس جمهور همچنین اضافه کرد: امام راحل با توجه به شناخت عمیقی که از شرایط درونی کشور و نیز شرایط جهانی داشت، پس از به رای گذاشتن نوع نظام، تشکیل مجلس خبرگان قانون اساسی و نیز خود قانون اساسی را به رای مردم گذاشت و لذا امروز شاهد آن هستیم که قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران با توجه توأمان به رای جمهور مردم و نیز ارزش‌های دینی، آرمان و دمکراسی را در خود جمع آورده و به یکی از مترقی‌ترین قوانین اساسی دنیا تبدیل شده است.

رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه امروز و با گذشت 45 سال از پیروزی انقلاب اسلامی نیز همچنان مردم نقشی اساسی و محوری در نظام اسلامی دارند و رهبری معظم انقلاب اسلامی نیز در شعار امسال رفع مشکلات اقتصادی و جهش تولید را در کنار مشارکت مردم قابل تحقق دانستند، افزود: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون در هر برهه‌ای به مشارکت مردم توجه شده، حوزه موفقیت نظام بوده است و هر جا به نسخه‌هایی غیر از انقلاب اسلامی و رهنمودهای امام و رهبری عمل شده دچار مشکل شدیم.

رئیسی تصریح کرد: بی‌تردید آنچه می‌تواند ملت ما را به سعادت برساند، عمل به آموزه‌های دینی و رهنمودهای رهبری در بخش‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی است.

رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه شب قدر، شب توجه به جامعه در کنار توجه به خود است، اظهار داشت: امروز جامعه ما نیازمند تحول است که تلاش مضاعف مسئولین را در بخش‌های مختلف اجرایی کشور را می‌طلبد.

رئیسی با اشاره به رشد و پیشرفت‌های کشور برخلاف خواست و اراده دشمنان، افزود: دشمنانی که نمی‌خواستند انقلاب پیروز شود و نتوانستند این خواسته خود را محقق کنند، امروز نمی‌خواهند پیشرفت کنیم و البته باز هم نخواهند توانست.

رئیس جمهور گفت: ملت ما با اتکای به خدا و اعتماد به داشته‌های خویش در مسیر پیشرفت قرار گرفته و با همین اخلاص و استمرار مشارکت و حضور در صحنه، نقشی تعیین‌کننده در حل بسیاری از مشکلات ایفا خواهد کرد.

رئیسی با بیان اینکه امروز دولتمردان و همه کسانی که در کسوت خدمتگزاری به مردم هستند، باید خود را موظف به خدمت‌رسانی مخلصانه و مبارزه با فقر و فساد و تبعیض بدانند، تصریح کرد: هر کسی غیر از این رویه عمل کند، قطعاً در حاشیه قرار خواهد گرفت. اجرای عدالت ممکن است با مخالفت‌هایی مواجه شود، اما برای ما نفع جامعه و رضایت خدای متعال مهم است.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود در اجتماع پرشور عزاداران مولای متقیان علی (ع)، به بخشی از وصایا و توصیه‌های حضرت امیر المومنین (ع) در ساعات پایانی عمر شریف‌شان، از جمله توصیه به تقوای الهی، نظم در امور، پرهیز از دنیازدگی، ایستادگی پای حق، مقابله با ظالم و دفاع از مظلوم، توجه به ایتام، نماز و آیات نورانی قرآن کریم اشاره کرد و افزود: امروز موضع جمهوری اسلامی ایران در دفاع از مردم مظلوم فلسطین عمل به سفارش و وصیت امیر المومنین (ع) است که با تأکید امام خمینی (ره) در نظام اسلامی تثبیت و جزو اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت و مردم ما هر ساله در جمعه آخر ماه مبارک رمضان در خیابان‌ها حمایت از مظلومین فلسطین و آزادی قدس شریف را فریاد می‌زنند.

رئیسی با تأکید بر ضرورت پرهیز از اختلافات سیاسی در جامعه اسلامی، تصریح کرد: نشاط سیاسی در کشور پذیرفته است، اما اختلافات سیاسی هرگز؛ همه چهره‌های برجسته، تریبون‌داران و نخبگان جامعه باید در جهت حفظ و ارتقای انسجام و وحدت در جامعه تلاش کنند و دولت مردمی نیز معتقد است بالا بردن آستانه تحمل برای شنیدن نقد مصلحانه و منصفانه برخلاف تهمت، تخریب و اتهام می‌تواند مشکلات را حل کند.

رئیس جمهور همچنین حساسیت نسبت به امر به معروف و نهی از منکر در همه شئونات جامعه و همچنین توجه به فرامین و آیات نورانی قرآن کریم، مطابق با توصیه‌های حضرت امیر (ع) را مورد تأکید قرار داد و گفت: اگر در میان کشورهای اسلامی آیات نورانی قرآن مورد توجه قرار می‌گرفت، شاهد اختلافات در جهان اسلام نبودیم و امروز رژیم غاصب صهیونیستی جرأت جنایتگری و نسل‌کشی در غزه را نداشت و اگر دولت‌های اسلامی به جای اعتماد به آمریکا و مستکبرین عالم به آیات حیات‌بخش قرآن کریم اعتماد داشتند، مردم مظلوم غزه به این وضع دچار نمی‌شدند.

رئیسی بر اهمیت جهاد تبیین و روشنگری در جامعه مطابق با کلام نورانی امیر مؤمنان (ع) تاکید کرد و گفت: امروز وظیفه همه ما است که در جهاد تبیین فعال باشیم در جهت زدودن شبهات و همچنین آگاهی‌بخشی به جامعه تلاش کنیم.