Wednesday 07 June 2023| ۰۹: ۵۴ - چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲
کد خبر: ۱۳۷۳۲
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۰
آیت الله سید حسن خمینی: امام برای اولین بار در تاریخ، «جمهوریت» و «اسلامیت» را جمع کرد/ در مقام فرماندهی، «بردباری» بسیار مهم است | سرلشکر باقری: روز به روز وحدت ارتش و سپاه افزایش پیدا کرده و خواهد کرد/ نیروهای مسلح ما هوشیارند، حتی برای یک درصد تهدید

آیت الله سید حسن خمینی در مراسم تجدیدمیثاق فرماندهان و کارکنان نیروهای مسلح با آرمان‌های امام گفت: امام برای اولین بار در تاریخ، «جمهوریت» و «اسلامیت» را جمع کرد. پاسداری از این نهال در ابتدا وظیفه همه دلبستگاه این سرزمین است. استقلال، آزادی، جمهوریت، اسلامیت و معنویت «با هم‌دیگر» باقی می‌مانند.

 یادگار امام با تأکید بر اینکه مردم بیش از اینکه از سخن امام پند بگیرند از عمل او درس گرفتند، گفت: امام برای اولین بار در تاریخ، «جمهوریت» و «اسلامیت» را جمع کرد. قبل از او همه حرف از «حکومت اسلامی» می زدند. ولی امام پیوند دین را با معنویت آحاد مردم گره زد. جمهوری اسلامی ودیعه خدایی بود و در سال 57 بعد از انقلاب شکوهمند مردم، تحقق پیدا کرد.  پاسداری از این نهال در ابتدا وظیفه همه است.

به گزارش آستان، آیت الله سید حسن خمینی صبح امروز در مراسم تجدید میثاق نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با آرمان های امام خمینی(س)، گفت: برای کسانی که با شخصیت امام آشنایی دارند، یا توفیق داشته اند که از نزدیک آن بزرگوار را ببینند و یا با متون مختلف نوشتاری و گفتاری ایشان سر و کار دارند، واقعا گزافه نیست اگر بگوییم ایشان شخصیتی بسیار بزرگ و دست نیافتنی هم در حوزه علم و هم در حوزه عمل بودند.

یادگار امام افزود: رهبری معظم انقلاب تعبیری دارند و من کرارا از ایشان شنیده ام که می فرمایند، «مثلا اگر ما 100 سال دیگر به دنیا می آمدیم و می خواندیم که چنین شخصیتی 100 سال پیش بوده، خیلی غبطه می خوردیم که چرا در دوره او نبوده ایم». امام در هر حوزه ای که پانهادند با استعدادی بسیار ویژه و عزمی ستودنی یک قله ای را فتح کردند.

وی ادامه داد: باز هم تعبیری رهبر معظم انقلاب دارند که می فرمایند، «فلز وجود انسان ها با هم فرق می کند». مثلا فلز وجود بعضی ها آهن است؛ البته می شود از آهن یک شیء بسیار ارزشمند درست کرد و هم می توان از آن حلبی ساخت. ولی یک فلزهای وجودی در تاریخ و جغرافیا کم و نادر هستند. نمی خواهم وارد حوزه های مختلف فقه، اصول، فلسفه و عرفان شوم؛ اما کتاب های امام در عرفان نظری و عرفان عملی مثل «سرّالصلاة» و «آداب الصلاة» مثال زدنی است. یا در حوزه اخلاق، شهید بزرگوار مرحوم آیت الله مطهری که قبل از انقلاب تعبیر لطیفی دارند و می فرمایند «آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست» صبح های پنجشنبه در مدرسه فیضیه درس اخلاقی داشت و یک هفته در شعاع اخلاق او بودیم.

آیت الله سید حسن خمینی یادآور شد: امام جمله ای دارند که بر سر در مدرسه دارالشفاء نقش بسته است که می فرمایند، «رفتار استاد درس می دهد؛ نه گفتار استاد». خود ایشان همین گونه بود و با مردم سخن گفت، ولی بیش از اینکه از سخن او پند بگیرند از عمل او درس گرفتند. به هیچ عنوان نمی توانید بگویید امام سخنور توانایی بود؛ تا بعدها نگویند با سرّ کلامش مردم را جادو کرد. او مردم را جذب کرد، ولی با رفتار، آرمان و دل؛آ دو برابر آنچه که به استقبالش آمدند به بدرقه اش رفتند. چه بسیار از کسانی که فرزند و برادر دادند تا پیرمرد خم به ابرو نیاورد.

 

امام «جمهوری اسلامی» را برای ایران و مردم ما به یادگار گذاشتند
 

وی یادآور شد: شاید ذکر آنچه که دوران دفاع مقدس اتفاق افتاد در جمع نیروهای مسلح، زیره به کرمان بردن باشد. ما به اندازه سن خودمان لمس کردیم، ولی کسانی که سنی از آنها گذشته به درجه سرداری  و امیری رسیده اند، عشق و همیتی که دوران دفاع مقدس شکل گرفت را می دانند؛ امروز باید سعی کنیم همان را ادامه بدهیم. اما امام یک موجودی را برای ایران و مردم ما به یادگار گذاشتند و آن «جمهوری اسلامی» است؛ همان چیزی که فرمود نه یک کلمه کم و نه یک کلمه بیش. امام آمدند و خلقی را بر دوش خود حمل کردند؛ نهالی را غرس کردند و دو سه ماه بعد از پیروزی مردم رأی دادند و نظامی با عنوان «جمهوری اسلامی» پدید آمد که صد پله عمیق تر از چیزی که در ظاهرش می بینیم، در باطنش وجود دارد.

 

امام برای اولین بار در تاریخ، «جمهوریت» و «اسلامیت» را جمع کرد
 

یادگار امام با اشاره به اینکه امام برای اولین بار در تاریخ، «جمهوریت» و «اسلامیت» را جمع کرد، اظهار داشت: قبل از او همه حرف از «حکومت اسلامی» می زدند. ولی امام پیوند دین را با معنویت آحاد مردم گره زد. جمهوری اسلامی ودیعه خدایی بود و در سال 57 بعد از انقلاب شکوهمند مردم، تحقق پیدا کرد. پاسداری از این نهال در ابتدا وظیفه همه است؛ تک تک افرادی که دل به این سرزمین داده اند و آرزوی سعادت و پیروزی دارند، می دانند سعادت مردم از راه گره خوردن استقلال، آزادی، جمهوریت و دینداری است و هیچ کدام از اینها بدون دیگری باقی نمی ماند. باید قاطعانه حول این مسأله ایستاد و از او دفاع کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: مولی الموحدین(ع) در عهدنامه مالک تعبیری در رابطه با نیروهای نظامی دارند که حتما دوستان خوانده اند و اگر نخوانده اند توصیه می کنم لااقل این بخش را بخوانند. ایشان جدای از اینکه توصیه در بحث معیشت و رفاه و حتی بحث اینکه چگونه با خانواده شهدا برخورد کنیم،  اکید دارند؛ شخصیت سرداران نظام اسلامی را در 10 بند معرفی می کنند.

سید حسن خمینی تصریح کرد: اولین ویژگی این است که خیرخواه ترین مردم برای دین خدا، دین رسول(ص) و امام باشد. دومین ویژگی که مولی الموحدین(ع) اشاره می فرمایند «دل پاک» است. سومین ویژگی را که ایشان برای یک فرمانده نظامی این است که او را کسی می خوانند که از همه بردبارتر است؛ در مقام فرماندهی، «بردباری» بسیار مهم است. ویژگی بعدی که ایشان می فرمایند هم اینکه، ایشان فرمانده نظامی اسلامی را کسی می دانند که دیر به دیر غضب به سراغش می آید و زود هم غضبش فروکش می کند. در بیان ویژگی بعدی هم می فرمایند دانش او از همه بالاتر است.

وی با اشاره به اینکه یکی از صفاتی که امیرالمؤمنین(ع) برای سرداران نظام اسلامی بیان می کنند «یرحم الضعفا» است، افزود: جا دارد نقش بسیار ارزشمند نیروهای مسلح در حوادثی مثل زلزله و سیل را یادآوری کنیم. دستگیری از ضعفیان بسیار مهم است. اسیر عناوین و القاب یا خدای ناکرده زر و زور نشوید. آنچه خلاف میل واقع می شود را جوش نیاورید. 

یادگار امام در پایان با بیان اینکه آخرین مورد که امیرالمؤمنین(ع) در خصوصیات فرمانده نظامی می فرمایند این است که «ضعف او را زمین گیر نکند، تأکید کرد: تردید نباید داشت آنچه که امیرالمؤمنین(ع) می فرماید، عهدنامه مالک مختص همه حاکمان است و باید این ویژگی ها را سرلوحه زندگی خودمان قرار دهیم.

 

سرلشکر باقری: روز به روز وحدت ارتش و سپاه افزایش پیدا کرده و خواهد کرد
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با تاکید بر اینکه ارتش و سپاه قوی‌تر از همیشه روز به روز وحدت و انسجام خود را افزایش می دهند، گفت: نیروی قدرتمند هوایی ارتش طی سال‌های اخیر توانسته قدرت آفندی و تهاجمی خود را به خوبی تقویت کند که در ساعات آینده یک پرده دیگر از قدرت آن رونمایی می شود.

سردار سرلشکر باقری روز سه شنبه در آیین تجدید میثاق فرماندهان و کارکنان نیروهای مسلح با آرمان های بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در حرم مطهر امام خمینی (ره) اظهار داشت: امروز قوی‌تر از همیشه با اقتدار و تدبیر راه خود به طرف آرمان‌های انقلاب به پیش می‌رود.

وی با تاکید بر اینکه تلاش دشمنان برای خاموش کردن نور الهی راه به جایی نخواهد برد، افزود: روز به روز وحدت ارتش و سپاه افزایش پیدا کرده و خواهد کرد.

سردار باقری با اشاره به وضعیت قدرت دفاعی کشور در روزهای آغازین انقلاب اسلامی، گفت: در آن دوران کمتر از پنج درصد تجهیزات ما در داخل تولید می‌شد؛ اما امروز قدرت دفاعی و توان بازدارندگی جمهوری اسلامی آنچنان بارور شده که بیش از ۹۰ درصد محصولات مورد نیاز را خودش تولید می‌کند و تجهیزات دفاعی ما درخواست‌کنندگان فراوانی پیدا کرده است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اضافه کرد: رژیم جلاد صهیونیستی امروز صرفاً در حد کلام، تهدیداتی را انجام می‌دهد، اما می‌داند که برای عملی ساختن تهدیداتش قدرتی ندارد و در میان کشورهای محور مقاومت محاصره شده است که این از برکات انقلاب اسلامی است.

وی همچنین عنوان کرد: نیروی قدرتمند هوایی ارتش طی سال‌های اخیر توانسته قدرت آفندی و تهاجمی خود را به خوبی تقویت کند، روندی که کماکان تداوم داشته و ان‌شاءالله در ساعات آینده یک پرده دیگر و گفته نشده از قدرت این نیرو رسانه‌ای خواهد شد و مردم عزیز ایران از این قدرت‌نمایی دلشاد و دشمنان نیز از هرگونه فکر تعدی به ایران عزیز ناامید خواهند شد.

سرلشکر باقری تأکید کرد: با آرمان‌های امام راحل، فرمانده معظم کل قوا و شهدای عزیزمان پیمان می‌بندیم که راه شهیدان از جمله شهید سلیمانی و یکایک شهدای ارتش، سپاه و بسیج را ادامه خواهیم داد و هیچ سستی و قصوری در این مسیر وجود نخواهد داشت.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه دشمن از طریق جنگ ترکیبی به دنبال ترویج ناامیدی، ضعف و سستی در کشور است، اظهار داشت: مردم عزیز ما در همین ماه های اخیر نشان دادند هر زمانی نیاز باشد کنار نظام مستحکم اسلامی ایستاده اند و در پیروی از رهبر عزیز گام برمی دارند.

سرلشکر باقری تصریح کرد: در شرایطی که دشمنان عنوان می کردند که جمهوری اسلامی چهلمین بهار انقلاب را نخواهد دید، امروز مشاهده می کنیم ایران قوی تر از همیشه، با اقتدار و توان مضاعف و با تدبیر، راه نورانی خود را به سمت آرمان‌های انقلاب اسلامی پیش می‌برد و سند ارزشمند بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی مسیر را برای جوانان و نسل های بعدی مشخص کرده است.

وی افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ و استحکام آن با رأی مردم، برای اولین بار مولفه‌های جمهوریت و اسلامیت به برکت این انقلاب با یکدیگر تجمیع شد و نظامی نمونه در سطح جهان به وجود آمد که ان شاء الله به قیام حضرت بقیه الله متصل خواهد شد.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح ادامه داد: نظام مقدس جمهوری اسلامی در طول ۴۴ سال گذار از تحریم‌ها، جنگها، فشارها سختی‌ها و مشکلات با تمام توان با قدرت توفنده به سوی اهداف خود پیش رفته و همه مشکلات را پشت سر گذاشته است.

سرلشکر باقری در ادامه خاطرنشان کرد: دشمنان در این مدت همه راه ها را برای آسیب به این نظام مقدس آزمودند و با ایجاد ناامنی‌ها، جنگها، تحریم‌ها و مشکلات گوناگون امروز با جنگ ترکیبی وارد عرصه شده و تلاش دارند از همه توانمندی ها به طور پیوسته و منسجم علیه ملت ایران استفاده کنند.

وی افزود: دشمن از طریق جنگ ترکیبی به دنبال ترویج ناامیدی، ضعف و سستی در کشور است در شرایطی که مردم عزیز ما در همین ماه های اخیر نشان دادند هر زمانی نیاز باشد در کنار نظام مستحکم اسلامی ایستاده اندو در پیروی از رهبر عزیز گام برمی دارند.

سرلشکر باقری گفت: برد خطوط تماس گفتمان انقلاب اسلامی، امروز مرزهای کشور را درنوردیده و منطقه را در برگرفته است، به گونه ای که همه آزادی‌خواهان جهان پیام و آرمان های جمهوری اسلامی را آرزو و آرمان خود می پندارند و تلاش دشمنان برای خاموش کردن این نور الهی راه به جایی نخواهد برد.

وی افزود : دشمنان در ابتدای انقلاب اسلامی تلاش کردند تا با شعار انحلال ارتش توان دفاعی کشور را تضعیف کنند، اما امام راحل در کنار حفظ و افزایش اقتدار ارتش جمهوری اسلامی ایران، نهال جدیدی به نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را غرس کردند که پاسدار انقلاب اسلامی و ارزش‌های آن شد و نیروهای انتظامی و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز بازوانی برای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران شدند.

سرلشکر باقری با بیان اینکه امروز نیروهای مسلح کشور در بهترین شرایط آمادگی رزمی و هم افزایی قرار دارند، ادامه داد: امروز ارتش و سپاه دو بازوی قدرتمند این ملت هستند و به حمدلله روز به روز بر برادری و هم افزایی و ارتقاء توان و وحدت این دو بازوی مقتدر انقلاب اسلامی افزوده می شود.

بیش از ۹۰ درصد تجهیزات نیروهای مسلح در داخل تولید می‌شود
وی در خصوص توان تسلیحاتی نیروهای مسلح گفت: امروز به برکت انقلاب اسلامی از توان بازدارندگی قابل توجهی برخورداریم و بیش از ۹۰ درصد تجهیزات و تسلیحات نیروهای مسلح را بر اساس رهنامه ها و نقشه راه بومی کشور در داخل تولید می کنیم.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح بیان داشت: کشور ما در گذشته از داشتن کوچکترین تجهیزات محروم بود و در تحریم ۱۰۰درصدی کامل قرار داشت اما امروز تسلیحات و تجهیزاتش خواهان و درخواست کننده های فراوانی در جهان پیدا کرده است و این افتخاری است که امام بزرگوار برای ملت ایران ایجاد کرد.

وی با اشاره به تهدیدات رژیم صهیونیستی نیز گفت: آنها در شرایطی که به خوبی می دانند قدرت اعمال هیچ گونه تهدیدی را علیه ملت ایران ندارند، و در میان کشورها و ملل محور مقاومت محاصره شده اند باز هم به تهدید و لفاظی زبان می گشایند.

سردار باقری با بیان اینکه به برکت انقلاب اسلامی و رهبری امامین انقلاب روز به روز بر توان بازدارندگی نیروهای مسلح افزوده می شود، اظهار داشت: امروز نیروهای مسلح ماموریت ذاتی خود را در دفاع از مرزهای زمینی، هوایی و دریایی به کار بسته اند و در کنار آن نیز با دولت محترم در خدمت رسانی به مردم شریف همکاری می کنند و هر جایی نیاز باشد برای خدمت رسانی پیشگام هستند.

وی زلزله اخیر در شهرستان خوی را نمونه بارز خدمت رسانی نیروهای مسلح به مردم شریف عنوان کرد و افزود: نیروهای مسلح ضمن انجام مأموریت‌های ذاتی خود، در حوزه محرومیت زدایی و سازندگی کشور نیز مطابق با مقدورات خود گام برمی دارند.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح ادامه داد: به عنوان رئیس ستادکل نیروهای مسلح تاکید می کنم هرچند بازدارندگی دفاعی کشور ما اجازه بروز تهدیدات را نمی‌دهد، اما نیروهای مسلح ما حتی برای یک درصد احتمالی تهدید نیز، تمام امکاناتش را با هوشیاری کامل در رصد وضعیت قرار می دهد و آمادگی نیروهای مسلح امروز به حمدالله از هر زمان دیگری بالاتر است.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح در پایان تصریح کرد: امروز نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در حد مقدورات در مقابله با جنگ ترکیبی دشمنان وارد عرصه شده و یاری‌رسان همه نهادها، مسئولان در کشور در راستای پیشبرد آرمان‌های انقلاب اسلامی و حل معضلات کشور هستند.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
عناوین برگزیده
آخرین اخبار
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین