Monday 20 May 2019| ۱۶: ۰۹ - دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸
کد خبر: ۹۱۸۰
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۸

کلسترول یک ماده مومی شکل است که به طور طبیعی توسط کبد تولید می شود. کلسترول از اعصاب محافظت می کند، هورمون ها و بافت های سلولی را تولید می کند. با این حال، کلسترول بیش از حد می تواند مضر باشد به همین دلیل مهم است که آن را مدیریت کنیم و در سطوح معقول نگه داریم. افراد می توانند سطح کلسترول خود را با یک آزمایش ساده خون بررسی کنند.

به گزارش آستان به نقل از بهداشت نیوز: کلسترول LDL بیش از حد می تواند باعث ایجاد رسوبات یعنی همان پلاک رگ های خونی شود که موجب کاهش میزان خون و اکسیژن در قلب می شود. همین امر می تواند سبب بیماری های قلبی و حمله قلبی شود.

کلسترول بالا هیچ علائمی خاصی ندارد به همین دلیل توصیه می شود که میزان کلسترول در سن ۲۰ سالگی و سپس هر پنج سال بعد یکبار بررسی شود. به این ترتیب دکتر قادر خواهد بود بگوید که آیا سطح کلسترول به سرعت افزایش یافته است یا نه و در صورت نیاز و برای درمان برنامه ریزی کند. سطوح کلسترول بد که شریان ها را تنگ و سخت می کند، بعلت رژیم غذایی غنی از چربی های اشباع شده، اضافه وزن و چاقی و عدم فعالیت بدنی و یا فعالیت بدنی کم تشدید می شوند. غذاهایی که دارای چربی های اشباع هستند مثل گوشت گاوغذاهای سرخ شده و همچنین محصولات لبنی با چربی بالا مانند شیر، کره و پنیر و چربی ترانس می توانند سطح کلسترول LDL را بالا ببرند. کلسترول بالا به وسیله ژنتیک نیز ایجاد می شود.

زنان قبل از یائسگی معمولا LDL پایین تری نسبت به مردان دارند، اما بعد از یائسگی میزان کلسترول زنان افزایش می یابد. سیگار کشیدن و دیابت نیز عوامل خطر برای کلسترول بالا هستند.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
عناوین برگزیده
آخرین اخبار
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین