Sunday 28 November 2021| ۰۹: ۴۳ - يکشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۰
کد خبر: ۱۲۱۵۶
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۴۰۰ - ۲۳:۲۳
واکنش انجمن مدیریت دولتی به حاشیه‌سازی درباره مقالات سرپرست دانشگاه تهران

انجمن مدیریت دولتی ایران در بیانیه‌ای نسبت به حاشیه‌سازی‌ها درباره برخی مقالات سیدمحمد مقیمی سرپرست جدید دانشگاه تهران، واکنش نشان داد.

پس از انتشار حکم انتصاب سیدمحمد مقیمی به عنوان سرپرست جدید دانشگاه تهران، برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی با اشاره به چند عنوان از آثار سیدمحمد مقیمی استاد تمام دانشکده مدیریت دانشگاه تهران که در آنها به مطالعه موردی سبک مدیریتی مفاخر ملی از جمله شهید حاج قاسم سلیمانی، شهید چمران و سردار حاجی‌زاده پرداخته است، دست به حاشیه‌سازی زدند.

البته برخی اساتید، دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه تهران نیز در حساب‌های شخصی خود در شبکه‌های اجتماعی نسبت به این حواشی واکنش نشان داده و این آثار مقیمی را در منظومه آثار قابل اعتنا در قالب مطالعه موردی و تولید علم بومی برشمردند.

در آخرین واکنش، انجمن مدیریت دولتی ایران بیانیه‌ای در دفاع از آثار علمی سرپرست جدید دانشگاه تهران منتشر کرده و در آن آورده است: "این روزها پس از انتصاب دکتر سید محمد مقیمی به ریاست دانشگاه تهران، در برخی شبکه‌های اجتماعی و محافل رسانه‌ای مطالبی در خصوص برخی مقالات ایشان منتشر گردید که منتقدین را می‌توان در دو گروه تقسیم‌بندی نمود: گروهی معاند نظام جمهوری اسلامی و اسلام عزیز هستند که تکلیف‌شان معلوم است و اگر با انتخاب مدیران دلسوز دشمنی نکنند، باید در نیت آنها شک کرد. گروهی دیگر از اندیشمندان هستند که دغدغه علم دارند و نیازمند اطلاع‌رسانی از واقعیت‌ها هستند.  
لذا انجمن مدیریت دولتی ایران در مورد این عضو فعال و متفکر خود؛ برای گروه دوم، تنویر افکار عمومی و ملت شریف ایران نکاتی را به استحضار می‌رساند:

۱. مستحضرید که در روش‌شناسی علمی یکی از روش‌های توسعه علم و نظریه‌پردازی بومی، بکارگیری روش مطالعه موردی Case Study است. با مراجعه به نوشته‌های پروفسور سید محمد مقیمی (استاد تمام رشته مدیریت رفتار سازمانی و منابع انسانی گروه مدیریت دولتی) در کتب و مقالات مختلف، ملاحظه خواهید کرد که برای تبیین مباحث علمی مدیریت از موردکاوی‌های مختلف داخلی و خارجی استفاده شده است. فقط در مجموعه کتب بحران‌شناسی از مطالعه موردی درباره کالین پاول وزیر دفاع اسبق آمریکا، چرچیل نخست وزیر انگلیس در بحران جنگ جهانی دوم و بسیاری از افراد خارجی که به مدیریت بحران مرتبط بوده‌اند، پرداخته شده است. به عنوان نمونه محققان غربی، نحوه مدیریت این افراد را به مثابه قهرمان ملی، نظریه‌پردازی کرده‌اند. از آنجا که بر این باوریم که ما هم باید از تجربه موفق آنها استفاده کنیم، لذا در کتب و مقالات ایشان از این موردکاوی‌ها استفاده شده است. چطور می‌شود که بهره‌گیری از تجربه‌های غربی امری پسندیده است ولی پرداختن به الگوهای بومی همانند شهید بزرگوار سردار سلیمانی، افتخار ما دانشگاهیان شهید چمران، مایه فخر و غرور ملی ما سردار حاجی‌زاده و .... امری ناپسند و مذموم؟!

۲. در خصوص سردار شهید سلیمانی، مقالات و یادداشت‌های مدیریتی و سیاسی و نظامی مختلفی توسط محققان دنیا به زبان انگلیسی منتشر شده است که با یک جستجوی ساده می‌توان به حجم وسیع این تحقیقات پی برد. چطور غربی‌ها با عینک خود صلاحیت بررسی وجوه شخصیت شهید سلیمانی را دارند، ولی محققان بومی که می‌توانند روایت کامل‌تری از این شخصیت بین‌المللی داشته باشند، مجاز نیستند که به این عرصه ورود کنند و اگر یادداشت و مقاله‌ای  در این زمینه بنگارند، افرادی غیرعلمی و فاقد تخصص بشمار می‌آیند. فقط کمی بصیرت نیاز است که درک نمود نتیجه چنین تفکری، خودباختگی، بی‌هویتی و عقب‌ماندگی ذهنی خواهد بود.

۳. دکتر سید محمد مقیمی بیش از بیست سال است که در عرصه مدیریت بومی و اسلامی فعالیت علمی دارد و مقالات و کتب ایشان مورد استناد قرار می‌گیرد. با جستجو در google scholar می‌توان میزان Citation ایشان و رتبه ایشان در حوزه‌های‌های مختلف مدیریت در عرصه کارآفرینی، مدیریت دولتی، مدیریت اسلامی را با بیش از ۱۱۷۰ استناد و رتبه هشتم دنیا در حوزه مدیریت اسلامی را مشاهده نمود.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
عناوین برگزیده
آخرین اخبار
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین