Wednesday 26 January 2022| ۲۰: ۰۸ - چهارشنبه ۰۶ بهمن ۱۴۰۰
کد خبر: ۱۲۲۷۹
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۱
محمد نوروزي- 'وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، یکی از مهمترین دستگاه های اجرایی کشور است که نقش مهمی در تحقق آرما های انقلاب اسلامی، منویات رهبر کبیر و معظم انقلاب اسلامي، اصول متعددی از قانون اساسی، بندهای زیادی از سیاست های کلی نظام در حوزه های مختلف و قوانین خرد و کلان مرتبط با موضوعات تعاون، کار و رفاه اجتماعی دارد'.

اين ها 4 خط اول برنامه راهبردي- عملياتي دكتر عبدالملكي وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي است كه در مرداد ماه سال جاري به صورت رسمي منتشر شد.با توجه به حيطه كاري، جامعه مخاطب، صندوق هاي بيمه اي، سازمان ها، شركت ها، بانك ها و... سخن گزافي نيست كه بگوئيم اين وزارتخانه از مراكزي است كه مي تواند در موفقيت دولت مردمي رئيسي نقش منحصر به فرد و ويژه اي داشته باشد.

بازسازي انقلابي و فكورانه در سازمان تامين اجتماعي با تشكيل كميته انتصابات

حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در نخستین دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت سیزدهم با ايشان رهنمودهاي گرانقدري به حجت الاسلام والمسلمين رئيسي واعضاي دولت بيان داشتند و در اولين رهنمود خود فرمودند:'همّتتان را متمرکز کنید بر اینکه یک بازسازی انقلابی و البتّه عقلانی و فکورانه در همه‌ی عرصه‌های مدیریّتی ان‌شاءالله به وجود بیاید؛ یعنی حرکت بر روی ریل انقلاب، در بخشهای مختلف مدیریّتی‌ای که در کشور هست. در همه‌ی این بخشها یک تحرّک انقلابی باید به وجود بیاید'.

ايشان در بخش ديگري از رهنمود هاي خود اظهار داشتند:' تحوّل ایجاد بشود در قوّه‌ی مجریّه.جوان‌سازی هم خیلی مهم است. یکی از کارهای مهم در دولت، جوان‌سازی دولت است؛ شما در بدنه‌ی دولت و مدیریّت میانی از جوانهای زبده که الحمدللّه کم نداریم، هر چه میخواهید استفاده کنید'.ايشان به صراحت بر بازسازي انقلابي و فكورانه درعرصه هاي مديريتي، تحرك، تحول  و جوان سازي تاكيد دارند.

به نظر مي رسد يكي از وزارتخانه هايي كه نياز به اين بازسازي انقلابي و فكورانه داشته و بايدجوانان درآن جدي گرفته شوند وزارت بزرگ تعاون، كار و رفاه اجتماعي است و سازمان تامين اجتماعي و زير مجموعه هاي آن به عنوان بزرگترين سازمان تحت پوشش وزارت تعاون،كار و رفاه اجتماعي است.

بازسازي انقلابي و فكورانه در سازمان تامين اجتماعي با تشكيل كميته انتصابات

سازمان تامين اجتماعي با 45 ميليون بيمه شده كه نيمي از جمعيت كشور را شامل مي شود نياز به يك تحول وتحرك واقعي و معنايي دارد. و به نظر مي رسد اگر كميته انتصابات در اين سازمان شكل نگرفته است بايد هر چه سريعتر به صورت رسمي اعضاي اين كميته منصوب و در بازسازي انقلابي و فكورانه به صورت كارشناسي عمل نمايند چرا كه به فرموده رهبري فرزانه انقلاب'زمان شتابان میگذرد و این چهار سال زود تمام میشود'.در اين خصوص مي توان به چند نكته اشاره كرد: 

1- هر چند شنيده مي شود كه كميته انتصابات سازمان تامين اجتماعي به نوعي فعاليت دارد اما انتظار است مثل سازمان بهزيستي اين موضوع اگر صحت دارد به صورت رسمي اعلام شود. شنيده ها حاكي است آقايان دكتر حسن خانلو، سيد محمد رضا حسيني(معاون توسعه و مديريت منابع انساني وزارت كار) و دكتر حامد فروزان(مدير كل بين الملل وزارت كار) اعضاي كميته مذكر هستند و محوريت اين كميته با آقاي خانلو به عنوان فرد مورد اعتماد دكتر مير هاشم موسوي مدير عامل سازمان تامين اجتماعي و مرد شماره 2 اين سازمان است.

2- استفاده از مديران مد نظر حق مديريت ارشد هر مجموعه اي است اما توصيه مي شود در كنار استفاده از مديران خارج سازماني، در بخش هاي تخصصي تر از مديران سازماني با شاخصه هاي' انقلابی ‌بودن،کارآمد بودن، پاک‌دست بودن، فسادستیز بودن و مردمی بودن' استفاده شود. البته به شخصه بنده يك شاخصه ديگر را مي گويم كه در اين سازمان اهميت دوچندان دارد- چرا كه تجربه اين را ثابت كرده است- و آن يكرنگ بودن است. بايد مراقب مديران اين چنيني بود چرا كه آنان نه تنها آفت دولت مردمي بلكه آفت همه دولتها بوده اند.

3- هر چند گفته مي شود كه در خصوص انتصاب اعضاي هيات مديره سازمان تامين اجتماعي نيز تحركات و مباحثي در جريان است اما پيشنهاد مي شود در تعيين اعضاي جديد هيات مديره نيز از تجربه مديران يكرنگ و انقلابي استفاده شود افرادي كه در سازمان تامين اجتماعي كم نيستند.افرادي مثل محمد جعفري و از عيار وي كه پيش از اين مدير كل اسبق تامين اجتماعي شهرستان هاي استان تهران بوده است. البته انتخاب با شماست. اما شاخصه يكرنگي را فراموش نكنيد و از مديران چتر باز استفاده ننماييد كه به فكر هر چيزي خواهند بود جز موفقيت سازمان و دولت مردمي و رضايت مردم.

4- مردم به دولت مردمي اعتماد كرده و اميد بسته اند بنابراين براي حفظ و ارتقا اين اعتماد كه در دولت گذشته آسيب ديده است بايد حرف و عمل مسئولين يكي باشد و ارتباط مستقيم با مردم نيز فراموش نشود.البته در اين زمينه تا اين جاي كار عملكرد مدير عامل سازمان تامين اجتماعي خوب بوده است.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
عناوین برگزیده
آخرین اخبار
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین