Tuesday 16 August 2022| ۱۲: ۱۲ - سه‌شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱
کد خبر: ۱۲۳۴۴
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۳
ابراز تأسف یادگار امام از پدیده «مهاجرت پرستاران»/ سید حسن خمینی: مهاجرت پرستاران پدیده تلخی است

سید حسن خمینی تاکید کرد: کشوری که در تولید، تعلیم و تربیت هزینه می کند باید بتواند درصد بالایی از جامعه پرستاری خودش را، مانند بقیه تخصص ها، در خدمت خودش نگه دارد؛ برای این کار باید بستر لازم را فراهم کند و این امر هم مستلزم همت دولت و مجلس است. همانگونه که همه نخبگان باید در کشور خدمت کنند، چرا که اینجا کشور خودشان است و کشور فرد دیگری نیست؛ این جمله در رابطه با پرستاران هم صدق می کند.

 یادگار امام با تأکید بر اینکه مهاجرت پرستاران نکته بسیار تلخی است، گفت: جامعه ای سالم و انسانی است که در آن تعاطف، مهربانی و محبت جمعی وجود داشته باشد و مردم نسبت به همدیگر عطوفت داشته باشند. در چنین جامعه ای طبیعتا پرستاران جزو بالاترین حلقه هایی هستند که این محبت را هم ایجاد و تثبیت می کنند و هم می توانند به دیگران تسری دهند.

به گزارش خبرنگار آستان،آیت الله  سید حسن خمینی در دیدار جمعی از پرستاران به مناسبت روز پرستار که در حرم مطهر امام برگزار شد، گفت: باید به پرستاران خسته نباشید گفت؛ به خصوص اینکه در دوره مصیبت کرونا که همه بیمار را رها کرده بودند، آن گروهی که در صف اول مجاهدانه ایستادند جامعه پزشکی و پرستاری کشور بودند و از همین رو تعبیر «مدافعان عرصه سلامت» برای آنها به کار رفت. این تلاش ها بسیار هم جای تقدیر دارد و مطمئنا در حافظه تاریخی مردم این مسأله باقی می ماند.

یادگار امام با بیان اینکه باید به حق گفت که همه جامعه پزشکی ما به خصوص جامعه پرستاری یک آزمون سربلند را از سر گذراند، افزود: در آن روزهایی که همانند روز قیامت هرکس برای در امان ماندن از کرونا به فکر خودش بود، این انسان های شریف ایستادند و شخصا از نزدیک می دیدم که چه شجاعت، عزم و همتی در آن ها بود.

 مهاجرت پرستاران پدیده بسیار تلخی است

 وی در ادامه سخنان خود با تأکید بر اینکه مهاجرت پرستاران پدیده بسیار تلخی است، اظهار داشت: کشوری که در تولید، تعلیم و تربیت هزینه می کند باید بتواند درصد بالایی از جامعه پرستاری خودش را، مانند بقیه تخصص ها، در خدمت خودش نگه دارد؛ برای این کار باید بستر لازم را فراهم کند و این امر هم مستلزم همت دولت و مجلس است. همانگونه که همه نخبگان باید در کشور خدمت کنند، چرا که اینجا کشور خودشان است و کشور فرد دیگری نیست؛ این جمله در رابطه با پرستاران هم صدق می کند.

سید حسن خمینی سپس با اشاره به این شعر سعدی که «بنی آدم اعضای یکدیگرند»، گفت: دقیقا همین مضمون را مرحوم مجلسی در کتاب بحارالانوار از امام صادق(ع) نقل کرده است. البته این مضمون از پیامبر(ص) هم منقول است. حضرت صادق(ع) می فرمایند، «مؤمنان در روابطی که با هم دارند مثل یک بدن هستند و اگر یک عضوی شکایت کند سایر اعضا را با شب را نخوابیدن صدا می زند».

 

پرستار در دل جامعه ای که قدرش را می داند محبتش بالا می رود

 وی تصریح کرد: آنچه که جامعه را جامعه ی واقعی می کند رحمت یک طرفه نیست، بلکه رحمت باید دو طرفه باشد. اینجا است که انسان احساس می کند پرستار در دل جامعه ای که قدرش را می داند محبتش بالا می رود و از سوی دیگر جامعه در جایی که پرستار را با عطوفت بالا ببیند به عطوفت رو می آورد. اگر بخواهیم به سلامت برسیم از خودمان شروع کنیم. توقع اینکه دیگری به ما محبت کند و ما به دیگری محبت نکنیم، باطل است. بدن سالم بدنی است که چشم برای درد بگرید و بقیه اعضا هم برای چشم تلاش کنند.

یادگار امام افزود: جامعه ای سالم و انسانی است که در آن تعاطف، مهربانی و محبت جمعی وجود داشته باشد و مردم نسبت به همدیگر عطوفت داشته باشند. در چنین جامعه ای طبیعتا پرستاران جزو بالاترین حلقه هایی هستند که این محبت را هم ایجاد و تثبیت می کنند و هم می توانند به دیگران تسری دهند.

 


نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
عناوین برگزیده
آخرین اخبار
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین