Wednesday 04 October 2023| ۰۹: ۳۸ - چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲
کد خبر: ۱۳۷۰۵
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۱
آیت الله سید حسن خمینی در مراسم تجدید میثاق رئیس قوه قضائیه و اعضای شورای عالی قضایی با آرمان های امام خمینی گفت: امروز بسیار تلاش می شود که جمهوری اسلامی در ابعاد مختلف خودش از چشم ها بیفتد. ما با یک امپراتوری رسانه ای مستظهر به انواع و اقسام دسایس مواجه هستیم. در همین ماه های اخیر دیدیم چگونه همه کسانی که یک روزی خواب سرنگونی جمهوری اسلامی را می دیدند، دست به دست هم دادند و همه دور هم جمع شدند و مثل جنگ احزاب شد. هدف آنها این بود که اجتماع پیرامون جامعه اسلامی، جمهوری اسلامی و قانون اساسی از بین برود. هدف دیگر این بود که این مودت را هدف بگیرند.

به گزارش آستان،  یادگار امام با اشاره به بخش هایی از عهدنامه مالک اشتر، گفت: امروز بسیار تلاش می شود که جمهوری اسلامی در ابعاد مختلف خودش از چشم ها بیفتد. ما با یک امپراتوری رسانه ای مستظهر به انواع و اقسام دسایس مواجه هستیم. در همین ماه های اخیر دیدیم چگونه همه کسانی که یک روزی خواب سرنگونی جمهوری اسلامی را می دیدند، دست به دست هم دادند و همه دور هم جمع شدند و مثل جنگ احزاب شد. هدف آنها این بود که اجتماع پیرامون جامعه اسلامی، جمهوری اسلامی و قانون اساسی از بین برود. بخش دیگرش این بود که این مودت را هدف بگیرند.

آیت الله سید حسن خمینی در مراسم تجدید میثاق رئیس قوه قضائیه و اعضای شورای عالی قضایی با آرمان های امام خمینی(س)، گفت: انقلاب اسلامی یک اتفاق بزرگ در تاریخ جهان بود؛ به تعبیری انفجار نور، بازگشت به معنویت، دین و کرامت انسانی و خروج از آن چیزی بود که مردم به عنوان استبداد ستمشاهی می شناختند.

یادگار امام با اشاره به عهدنامه مالک اشتر، افزود: امیرالمؤمنین(ع) تعبیری خطاب به مالک دارند که بالاترین چشم روشنی حاکمان «اسْتِقَامَةُ الْعَدْلِ فِی الْبِلاَدِ، وَظُهُورُ مَوَدَّةِ الرَّعِیَّةِ» است. از منظر شخصیتی مانند امیرالمؤمنین(ع) چشم روشنی حاکمان هم به وضعیت خودشان بر می گردد و هم به چیزی که مطلوب آنها در حکومت است؛ یعنی رضای خدا. یعنی اگر این دو امر محقق شد می توان امیدوار بود به اینکه خدای سبحان از حکومت و والیان و متصدیان راضی است.

وی تصریح کرد: اولین موردی که حضرت می فرمایند «اسْتِقَامَةُ الْعَدْلِ فِی الْبِلاَدِ» است. بسیاری گفته اند استقامت عدل به این نیست که شما عدالت را در یک نقطه ایجاد کنید؛ بلکه باید عدالت پایدار باشد. در جوهره انسانی ما یک حال و یک ملکه داریم. امام در کتاب های اخلاقی نسبت به اینکه سعی کنید در مرحله اول به یک حال اخلاقی، عرفانی و شهودی برسید و بعد سعی داشته باشید که آن را تبدیل به ملکه کنید که همواره با این حال باقی بمانید،  بسیار تعمق کرده اند.

سید حسن خمینی ادامه داد: در عدالت هم با دو تعبیر مواجهیم؛ یکی «اقامه» و دیگری، «استقامت». اقامه عدالت یعنی عدالت در جامعه بر پا می شود، اما استقامت عدالت یعنی باید عدالت در جامعه به ملکه تبدیل شود و ریشه های تربیتی پیدا کند. بخشی از مسأله استقامت عدل حتما بر عهده دوستان ما در قوه قضائیه است. البته استقامت عدل محتاج فراگیری فرهنگ عدالت در جامعه و وظیفه همه است و فقط وظیفه یک قاضی یا یک نهاد قضایی نیست.

وی تأکید کرد: اگر انقلاب به تعبیر امیرالمؤمنین(ع) می خواهد «قُرَّةِ عَیْنِ الْوُلاَةِ» باشد و نام نیکویی از والیانش در میان مردم باقی بگذارد و همچنین افراد را روسفید پیش خدای متعال ببرد، در گرو این است که عدالت را به استقامت برساند و به ملکه اجتماعی تبدیل کند.

یادگار امام اظهار داشت: دومین صفتی که علی(ع) اشاره می کنند «ظُهُورُ مَوَدَّةِ الرَّعِیَّةِ» است؛ یعنی مردم با هم رفیق باشند و شکاف اجتماعی نباشد و پاره پاره نشوند. به تعبیری «یکپارچه بودن» و همان چیزی که در تعبیر امام بزرگوار ما همواره به عنوان «وحدت کلمه» اشاره می شد؛ که به معنای جمع بودن همه پیرامون یک نقطه کانونی است.

وی افزود: حضرت در ادامه می فرمایند این رفاقت ها، دوستی ها و مهربانی های اجتماعی نسبت به هم یک جا ظاهر می شود و این است که سینه های آنها سالم و حالشان خوب باشد. می گوید وقتی مردم خیرخواه هستند که همه دور حاکمان جمع و پیرامون حاکمان مجتمع شده باشند و حکومت برای آنها سخت نباشد و احساس سنگینی نکنند؛ فکر نکنند باری بر دوش آنها است. 

سید حسن خمینی یادآور شد: امروز بسیار تلاش می شود که جمهوری اسلامی در ابعاد مختلف خودش از چشم ها بیفتد. ما با یک امپراتوری رسانه ای مستظهر به انواع و اقسام دسایس مواجه هستیم. در همین ماه های اخیر دیدیم چگونه همه کسانی که یک روزی خواب سرنگونی جمهوری اسلامی را می دیدند، دست به دست هم دادند و همه دور هم جمع شدند و مثل جنگ احزاب شد. هدف آنها این بود که اجتماع پیرامون جامعه اسلامی، جمهوری اسلامی و قانون اساسی از بین برود. هدف دیگر این بود که این مودت را هدف بگیرند.

وی گفت: البته لطف خدا هست و واقعا هم باید از خدای سبحان شاکر و از قاطبه مردم متشکر بود. توده های اجتماعی با وجود همه دردها، رنج ها و مشقت های اجتماعی که دارند، نسبت به اصل جمهوری اسلامی وفادارانه ایستاده اند. اما این وظیفه ما به عنوان گویندگان و شما به عنوان مجریان را کم نمی کند یا از بین نمی برد. باید هدف را همین چند عامل گرفت و صبورانه تلاش کرد. باید بیش از هر چیزی به همین مودت عمومی و پیوند عمومی همه با هم توجه کرد.

یادگار امام اظهار داشت: الحمدلله دوره مدیریت برادرمان جناب آقای اژه ای دوره رشد و شکوفایی بوده و تلاش های ایشان که برآمده از متن قوه قضائیه هستند، باعث دلگرمی است. این را دوستان باید در بُعدی که مربوط به قوه قضائیه است، ادامه بدهند. طبیعتا باید هدف همان استقامه عدل و مودت مردم باشد. هرچه بیشتر این دو رکن اساسی در جامعه تحقق پیدا کند، چشم روشنی حاکمان هم بیشتر خواهد شد. امید ما به خدا و دل های پاک مردم است.

***

 

اژه ای در حرم امام خمینی(س): امام به وحدت تکیه داشتند
حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای سپس طی سخنانی با اشاره ابعاد شخصیتی والای حضرت امام خمینی(ره) اظهار داشت: امام بزرگوار ما بر تعبد نسبت به اسلام و کارآمدی احکام اسلام تکیه و تاکید داشتند و در عمل نشان دادند که می‌توان توأمان در جهت تأمین دنیا و آخرت مردم گام برداشت و استقلال و عزت و رفاه و امنیت و صلح و آزادی را برای همگان رقم زد.

به گزارش آستان، رئیس قوه قضاییه با اشاره به تأکید حضرت امام خمینی(س) بر وحدت کلمه و وحدت میان آحاد مردم و مسئولان، بیان داشت: امام راحل بر تلاش خالصانه مسئولان در جهت رفاه حال مردم تاکید فراوان داشتند و به‌خصوص بر توجه و اهتمام مسئولان نسبت به طبقات کم‌تر بهره‌مند از مواهب دنیوی تاکید می‌کردند.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به تبلیغات فراوان و جنگ روانی پردامنه دشمنان برای ناکارآمد نشان دادن نظام جمهوری اسلامی ایران، گفت: دشمن با ابزارهای مختلف خود به‌صورت شبانه‌روزی و به شیوه‌های مختلف از قبیل تحریف و دروغ‌پردازی و وارونه‌نمایی در تلاش است تا میان مردم و مسئولان شکاف ایجاد کند و وحدت ملی ما را مخدوش گرداند و اعتماد عمومی و اجتماعی را از جامعه ما سلب کند؛ لذا همه ما باید با وحدت کلمه، کارآمدی نظام را ثابت کنیم و توطئه‌های دشمن را خنثی گردانیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در ادامه بیان داشت: ما در قوه قضاییه باید پناه همه مظلومان و ملجأ همه تظلم‌خواهان باشیم و در این میان نباید برای ما تفاوتی داشته باشد که آن مظلوم یا تظلم‌خواه چه فردی و از چه جناحی است‌؟

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: قوه قضاییه مصمم است در راستای رفع مشکلات اقتصادی، ایجاد رفاه برای مردم، تقویت تولید ملی، تأمین امنیت سرمایه‌گذاری در کشور و حمایت از فعالان سالم اقتصادی، کمک‌کار دولت باشد.
رئیس دستگاه قضا گفت : اگر امروز نتوانیم مشکلات اقتصادی و معیشتی را حل کنیم، زمینه سوءاستفاده دشمن را فراهم می‌آوریم؛ در ماه‌های گذشته نیز که دشمن برای مردم و نظام دردسر آفرید، از همین زخم‌ها بهره برد.

رئیس عدلیه بیان داشت: اگر مردم احساس کنند که نمی‌توانیم عدالت اجتماعی را در حد مطلوب ایجاد کنیم و در جهت منافع خودمان گام برمی‌داریم نه در جهت منافع آنها در آن صورت زمینه سوءاستفاده دشمنان فراهم می‌گردد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای تصریح کرد:  کارآمدی نظام در جهت رفاه دنیوی مردم باید در عمل ثابت شود و فقط سخن گفتن، کافی نیست؛ ما باید ثابت کنیم که نظام جمهوری اسلامی بیش از گذشته می‌تواند امنیت و رفاه و عزت مردم را تأمین کند و این امری است که حتما می‌توانیم انجام دهیم.

رئیس قوه قضاییه در پایان خاطرنشان کرد: باید از همه مردم، صاحبنظران، خیرخواهان و دلسوزان کمک بگیریم تا بتوانیم در جهت پیشرفت کشور در همه ابعاد، به توفیق برسیم.


نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
عناوین برگزیده
آخرین اخبار
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین